RC14JT750K
Mfr.Part #
RC14JT750K
Description
RES 750K OHM 5% 1/4W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Lead Length :
30mm
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
111 Weeks
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
1334 ppm/°C
Diameter :
2.4mm
Resistance :
750kOhm
Wire
Datasheets
RC14JT750K
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT750K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 750kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,