RC14JT5M60
Mfr.Part #
RC14JT5M60
Description
RES 5.6M OHM 5% 1/4W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Length :
30mm
Published :
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
1734 ppm/°C
Diameter :
2.4mm
Resistance :
5.6MOhm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±5%
yes
Datasheets
RC14JT5M60
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT5M60
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6MOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,