RC14JT560R
Mfr.Part #
RC14JT560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RC
Factory Lead Time :
28 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
560Ohm
Published :
HTS Code :
Datasheets
RC14JT560R
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT560R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,