RC14JT4R30
Mfr.Part #
RC14JT4R30
Description
RES 4.3 OHM 5% 1/4W AXIAL
Diameter :
2.4mm
Resistance :
4.3Ohm
Mount :
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
28 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Tin
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Carbon Composition
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Tolerance :
±5%
Datasheets
RC14JT4R30
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT4R30
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.3Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,