RC14JT160R
Mfr.Part #
RC14JT160R
Description
RES 160 OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance :
160Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Diameter :
2.4mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
No
Published :
Composition :
Carbon Composition
Datasheets
RC14JT160R
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT160R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 160Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,