RC14JT110K
Mfr.Part #
RC14JT110K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 110K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
30mm
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Published :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
110kOhm
HTS Code :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
RC
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
1334 ppm/°C
Composition :
Carbon Composition
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
2.4mm
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Datasheets
RC14JT110K
Stackpole Electronics, Inc. RC14JT110K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 110kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,