RC12JT910R
Mfr.Part #
RC12JT910R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 910 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Resistance :
910Ohm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Diameter :
3.6mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Tubular
Power Rating :
500mW
Series :
RC
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
28 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C