RC12JT300R
Mfr.Part #
RC12JT300R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 300 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Series :
RC
Packing Method :
TR, 13.5 INCH
Resistance :
300Ohm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
28 Weeks
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
Diameter :
3.6mm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Composition :
Carbon Composition
Working Voltage :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
RC12JT300R
Stackpole Electronics, Inc. RC12JT300R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 300Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,