RC1218JK-076R8L
Mfr.Part #
RC1218JK-076R8L
Description
RES 6.8 OHM 5% 1W 1812 WIDE
Power Rating :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
200V
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Series :
RC
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Depth :
4.6mm
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
6.8Ohm
Datasheets
RC1218JK-076R8L
YAGEO RC1218JK-076R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.8Ohm, ±5%, -55°C~155°C