RC1218JK-0768RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1218JK-0768RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES 68 OHM 5% 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
24 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Height :
660.4μm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Military Standard :
Not
Published :
Depth :
4.6mm
Resistance :
68Ohm
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated AC :
200V
Max Power Dissipation :
1W