RC1218JK-074K3L
Mfr.Part #
RC1218JK-074K3L
Description
RES 4.3K OHM 5% 1W 1812 WIDE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Height :
660.4μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
4.3kOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
WRAPAROUND
Datasheets
RC1218JK-074K3L
YAGEO RC1218JK-074K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.3kOhm, ±5%, -55°C~155°C