RC1218JK-07360RL
Mfr.Part #
RC1218JK-07360RL
Description
RES 360 OHM 5% 1W 1812 WIDE
RC
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
660.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
1W
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Published :
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Depth :
4.6mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
360Ohm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RC1218JK-07360RL
YAGEO RC1218JK-07360RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 360Ohm, ±5%, -55°C~155°C