RC1218JK-07100RL
Mfr.Part #
RC1218JK-07100RL
Description
RES 100 OHM 5% 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Resistance :
100Ohm
Power Rating :
1W
Height :
550μm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Voltage - Rated AC :
200V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
3.1mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Operating Temperature :
155°C
Rated Temperature :
70°C
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Depth :
4.6mm
Composition :
Thick Film
REACH SVHC :
Unknown
Width :
3.05mm
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Cut Tape
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RC1218JK-07100RL
YAGEO RC1218JK-07100RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 100Ohm, 5%,