RC1218FK-076K8L
Mfr.Part #
RC1218FK-076K8L
Description
RES 6.8K OHM 1% 1W 1812 WIDE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Radiation Hardening :
No
2
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
JESD-609 Code :
e3
TR, Embossed, 7 Inch
Contact Plating :
Tin
Resistance :
6.8kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
200V
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RC1218FK-076K8L
YAGEO RC1218FK-076K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.8kOhm, ±1%, -55°C~155°C