RC1218FK-074R99L
Mfr.Part #
RC1218FK-074R99L
Description
RES 4.99 OHM 1% 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
660.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
4.99Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RC1218FK-074R99L
YAGEO RC1218FK-074R99L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.99Ohm, ±1%, -55°C~155°C