RC1218FK-073R9L
Mfr.Part #
RC1218FK-073R9L
Description
RES 3.9 OHM 1% 1W 1812 WIDE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Resistance :
3.9Ohm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RC
Datasheets
RC1218FK-073R9L
YAGEO RC1218FK-073R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.9Ohm, ±1%, -55°C~155°C