RC1218FK-0736KL
Mfr.Part #
RC1218FK-0736KL
Description
RES 36K OHM 1% 1W 1812 WIDE
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Height :
660.4μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
36kOhm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W