RC1218FK-0724R3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1218FK-0724R3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES 24.3 OHM 1% 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RC
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
660.4μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
24.3Ohm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RC1218FK-0724R3L
YAGEO RC1218FK-0724R3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 24.3Ohm, ±1%, -55°C~155°C