RC1218FK-071K8L
Mfr.Part #
RC1218FK-071K8L
Description
RES 1.8K OHM 1% 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
200V
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
1.8kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
660.4μm
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
1W
Feature :
Moisture Resistant
Depth :
4.6mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Datasheets
RC1218FK-071K8L
YAGEO RC1218FK-071K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.8kOhm, ±1%, -55°C~155°C