RC1218FK-0713R7L
Mfr.Part #
RC1218FK-0713R7L
Description
RES 13.7 OHM 1% 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
13.7Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RC1218FK-0713R7L
YAGEO RC1218FK-0713R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 13.7Ohm, ±1%, -55°C~155°C