RC1218DK-075K1L
Mfr.Part #
RC1218DK-075K1L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 5.1K OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Height :
660.4μm
Resistance :
5.1kohm
Published :
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Datasheets
RC1218DK-075K1L
YAGEO RC1218DK-075K1L
RC Series, Thick Film, 5.1kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C