RC1218DK-0739R2L
Mfr.Part #
RC1218DK-0739R2L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 39.2 OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
39.2Ohm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Height :
660.4μm
Datasheets
RC1218DK-0739R2L
YAGEO RC1218DK-0739R2L
RC Series, Thick Film, 39.2Ohm, ±0.5%, -55°C~155°C