RC1218DK-07383KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1218DK-07383KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet
Download
Description
RES 383K OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
383kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
Series :
RC
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Moisture Resistant
Height :
660.4μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RC1218DK-07383KL
YAGEO RC1218DK-07383KL
RC Series, Thick Film, 383kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C