RC1218DK-0726R7L
Mfr.Part #
RC1218DK-0726R7L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 26.7 OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
Resistance :
26.7Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RC
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RC1218DK-0726R7L
YAGEO RC1218DK-0726R7L
RC Series, Thick Film, 26.7Ohm, ±0.5%, -55°C~155°C