RC1218DK-071K69L
Mfr.Part #
RC1218DK-071K69L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 1.69K OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.69kOhm
Height :
660.4μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RC1218DK-071K69L
YAGEO RC1218DK-071K69L
RC Series, Thick Film, 1.69kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C