RC1218DK-0715R8L
Mfr.Part #
RC1218DK-0715R8L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 15.8 OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
RC
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
15.8Ohm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RC1218DK-0715R8L
YAGEO RC1218DK-0715R8L
RC Series, Thick Film, 15.8Ohm, ±0.5%, -55°C~155°C