RC1218DK-0710K2L
Mfr.Part #
RC1218DK-0710K2L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 10.2K OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
yes
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
10.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RC1218DK-0710K2L
YAGEO RC1218DK-0710K2L
RC Series, Thick Film, 10.2kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C