RC1210JR-079M1L
Mfr.Part #
RC1210JR-079M1L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 9.1M OHM 5% 1/2W 1210
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
9.1MOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RC1210JR-079M1L
YAGEO RC1210JR-079M1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 9.1MOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C