RC1210JR-075M1L
Mfr.Part #
RC1210JR-075M1L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 5.1M OHM 5% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount :
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Resistance :
5.1mOhm
Height :
609.6μm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC1210JR-075M1L
YAGEO RC1210JR-075M1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.1MOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C