RC1210FR-076R65L
Mfr.Part #
RC1210FR-076R65L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 6.65 OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
609.6μm
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
6.65Ohm
33 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RC1210FR-076R65L
YAGEO RC1210FR-076R65L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.65Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C