RC1210FR-0766K5L
Mfr.Part #
RC1210FR-0766K5L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 66.5K OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
66.5kOhm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height :
609.6μm
Series :
RC
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RC1210FR-0766K5L
YAGEO RC1210FR-0766K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 66.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C