RC1210FR-0764R9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1210FR-0764R9L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 64.9 OHM 1% 1/2W 1210
Stock
920
In Stock :
920
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
3225
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
500mW
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
64.9Ohm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
1210
Construction :
RECTANGULAR
Height :
609.6μm
Series :
RC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
2.6mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RC1210FR-0764R9L
YAGEO RC1210FR-0764R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 64.9Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C