RC1210FR-075R49L
Mfr.Part #
RC1210FR-075R49L
Description
RES 5.49 OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
5.49Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RC1210FR-075R49L
YAGEO RC1210FR-075R49L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.49Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C