RC1210FR-075R1L
Mfr.Part #
RC1210FR-075R1L
Description
RES 5.1 OHM 1% 1/2W 1210
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Resistance :
5.1Ohm
Datasheets
RC1210FR-075R1L
YAGEO RC1210FR-075R1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C