RC1210FR-075K1L
Mfr.Part #
RC1210FR-075K1L
Description
RES 5.1K OHM 1% 1/2W 1210
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.1kohm
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RC1210FR-075K1L
YAGEO RC1210FR-075K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C