RC1210FR-074M64L
Mfr.Part #
RC1210FR-074M64L
Description
RES 4.64M OHM 1% 1/2W 1210
Resistance :
4.64MOhm
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
500mW
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC1210FR-074M64L
YAGEO RC1210FR-074M64L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.64MOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C