RC1210FR-0747KL
Mfr.Part #
RC1210FR-0747KL
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 47K OHM 1% 1/2W 1210
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
47kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Depth :
2.6mm
Height :
500μm
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W