RC1210FR-0736K5L
Mfr.Part #
RC1210FR-0736K5L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 36.5K OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Published :
Height :
609.6μm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
36.5kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RC1210FR-0736K5L
YAGEO RC1210FR-0736K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 36.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C