RC1210FR-0728KL
Mfr.Part #
RC1210FR-0728KL
Description
RES 28K OHM 1% 1/2W 1210
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
28kOhm
Datasheets
RC1210FR-0728KL
YAGEO RC1210FR-0728KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 28kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C