RC1210FR-0727R4L
Mfr.Part #
RC1210FR-0727R4L
Description
RES 27.4 OHM 1% 1/2W 1210
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Max Power Dissipation :
500mW
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Resistance :
27.4Ohm
1210 (3225 Metric)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RC1210FR-0727R4L
YAGEO RC1210FR-0727R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 27.4Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C