RC1210FR-071R82L
Mfr.Part #
RC1210FR-071R82L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 1.82 OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
1.82Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Height :
609.6μm
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RC1210FR-071R82L
YAGEO RC1210FR-071R82L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.82Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C