RC1210FR-071R2L
Mfr.Part #
RC1210FR-071R2L
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 1.2 OHM 1% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.2Ohm
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Height :
609.6μm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm