RC1210FR-071K2L
Mfr.Part #
RC1210FR-071K2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 1.2K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
609.6μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.2kOhm