RC1210FR-0713K7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1210FR-0713K7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 13.7K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height :
609.6μm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Published :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RC
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
13.7kOhm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Moisture Resistant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RC1210FR-0713K7L
YAGEO RC1210FR-0713K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 13.7kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C