RC1210FR-0710K5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1210FR-0710K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10.5K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RC
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
609.6μm
Pbfree Code :
yes
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
10.5kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RC1210FR-0710K5L
YAGEO RC1210FR-0710K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 10.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C