RC1206JR-7W10RL
Mfr.Part #
RC1206JR-7W10RL
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RC
Length :
3.1 mm
Resistance Tolerance :
5
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
Product :
Thick Film Resistors SMD
Application :
High Reliability
Tolerance :
5 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Resistors
Height :
0.55 mm
Width :
1.6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
Resistance :
10 Ohm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Power Rating :
0.5 W
Brand :
Product Type :
Thick Film Resistors
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Type :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
200 V