RC1206JR-10240RL
Mfr.Part #
RC1206JR-10240RL
Description
RES 240 OHM 5% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
3.1mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
200V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Package / Case :
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
240Ohm
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Rated Temperature :
70°C
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RC1206JR-10240RL
YAGEO RC1206JR-10240RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 240Ohm, 5%,