RC1206JR-0775KL
Mfr.Part #
RC1206JR-0775KL
Description
RES 75K OHM 5% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±5%
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Height :
550μm
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
Resistance :
75kOhm
Datasheets
RC1206JR-0775KL
YAGEO RC1206JR-0775KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 75kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C