RC1206JR-0762RL
Mfr.Part #
RC1206JR-0762RL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62 OHM 5% 1/4W 1206
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RC
Height :
660.4μm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
2
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
Not
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
62Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW