RC1206JR-0747KL
Mfr.Part #
RC1206JR-0747KL
Description
RES 47K OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated AC :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Height :
660.4μm
Resistance :
47kOhm
Moisture Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Working Voltage :
200V
Datasheets
RC1206JR-0747KL
YAGEO RC1206JR-0747KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 47kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C